Tesadüf

Tesadüf diye bir şey yok. Ben biliyorum.

Peki sen de biliyor musun? Tesadüf diye bir şey yok. Yaz güzel kafanın bir kenarına. Sadece zamanı ve sebebi var. Yaşadığın her olayı tam da zamanında yaşıyorsun aslında çoğu zaman hiç de farkında olmadan. Yolunu, yerini değiştirmen, hayatına katacağın insanları seçmen ya da tam aksine hayatının belki de tam merkezinde olanlarla vedalaşman için sana bahşedilen o esaslı “fırsat”ın adı tesadüf.

Korkma uzat elini, yakala. Nicelerinin içine düştüğü “yuvarlanıp gidiyoruz işte” bataklığından çıkabilmek için uzat elini. Sen de yuvarlanıp gitme. Ayaklarının üzerine sağlam bas, nereye gittiğini bilerek, önünü görerek yürü. Bekleme, gelmeyecek elindeki sihirli değnekle o peri. Senden daha iyi kimse bilemez aslında ihtiyacın olan “o şey”i.

Tesadüf dediğin keskin makas

Öğretilen yaşamların içinde kendisine biçilen rolleri yaşayan insanlardan ayır kendini. Sıradanlıktan sıyır. Kendine biçtiğin elbiseyi geçir üzerine, geç aynanın karşısına. Gördün mü bak! Hiç potluk yok, ya da belini sıkan o kemer. Aslında nasıl da kesiyormuş nefesini. Derin bir nefes al. İşte senin o tesadüf dediğin, aslında şu an üzerindeki elbiseyi biçtiğin makasın ta kendisi.

Biraz Cesaret

Hayatını kuşatan “olmaz”ların ağzını sıkıca bağla, kaldır kimsenin bulamayacağı o en gizli rafa. Biraz zor olacaktır ama bugüne kadar yürüdüğün yolda çok gerilerde bıraktığın o sırt çantasının içindeki en kıymetli “senlik”leri çıkar, koy tekrardan önüne. Şöyle bir evir çevir kafanın içinde, unutmuş olamazsın, kaldığın yerden yeniden başla kendinle muhabbete. Sesini duy. Kulak ver. Bugüne kadar uzak ama işte bugün tam da karşında duran “yeni”ye dokun tüm cesaretinle. “Yeni” demek biraz ateş biraz da bilinmezlik demek, geri çekilmek yerine keşfetmeyi dene.

Yolculuk

Ve madem ki gözlerin bu satırların üzerinde dolaştı, bundan böyle rotanı “El alem”in dediğine göre çizme. Pusulanın kuzeyi kalbin, güneyi beynin, koy önüne, vur yola. Asla geç kaldığını düşünme, nefes aldığın her an yeniden başlamak için en iyi zaman. İçine sinmeyeni yaşamaktansa her zorluğundan keyif alacağın sana ait o çok özel ve benzersiz serüveni yaşa.

Yolun açık olsun…
Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s